Jak pečovat ekologicky o podlahy?

Buď můžete mít doma celou sbírku chemických přípravků na čištění všech možných typů podlah, nebo se můžete vydat jinou, pro někoho možná alternativní cestou. Jaké přípravky používaly naše babičky, když chtěly mít doma uklizeno a nablýskané podlahy?
· Bílý ocet
Do vody určené na vytírání podlahy přidejte pár kapek bílého octa, pomůže Vám tak odstranit nepěkné skvrny po mýdle. Pokud máte na podlaze položené linoleum či vinylové dlaždice. Bílý ocet můžete také využít k výrobě univerzálního čističe ploch v domácnosti. V rozprašovači smíchejte šálek vody, 1 šálek technického lihu a 1 lžíci octa. Pak už jen můžete směs stříkat na znečištěné dlaždice a další plochy a stírat nečistoty.
podlaha v předsíni
· Dětský olej
Pokud máte na podlaze položené linoleum či vinylové dlaždice, přidejte do vody na vytírání trošku dětského oleje. Díky jen pár kapkám oleje, získá Vaše podlaha jemný lesk. Jen dejte pozor, abyste to s olejíčkem nepřehnali. Rozhodně zde platí, všeho moc škodí. Podlaha by mohla být pak velmi kluzká!
šachovnicová podlaha
· Zubní pasta
Máte na své dřevěné podlaze nehezké šrámy a rádi byste se jich zbavili? Vezměte si do ruky starý kartáček na zuby, naneste na něj trochu zubní pasty (ne bělící!) a rýhy v podlaze jemně vydrhněte. Poté zbytky pasty setřete vlhkým hadříkem. Pokud tento krok neodstraní veškeré rýhy, můžete je ještě ošetřit dětským olejem. Ten naneste pomocí suchého hadříku do rýh a papírovou utěrkou následně odstraňte zbytky olejíčku.
představa pracovny
· Mátový čaj
Ideální volba, pokud chcete, aby Vám to doma vonělo přírodou a ne chemií! Uvařte litr silného mátového čaje, nechte jej delší dobu louhovat. Pak do něj přidejte 1 litr octa a 2 lžíce dětského oleje a jednu lžičku ekologického prostředku na mytí nádobí. Zamíchejte a můžete začít vytírat.
· Čajové lístky
Zametání s využitím čajových lístků je opravdu pro ekologické fajnšmekry. Jedná se o tradiční postup zametání na japonském venkově. Na podlahu rozsypete ještě vlhké čajové lístky. Krásně na nich ulpí prach a špína, a tím se Vám je při zametání snáze podaří z podlahy odstranit. Obsah lopatky můžete s klidným srdcem vyhodit na kompost.

Related posts